NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3065 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: راه اندازی usb دیسکاوری بدون ای سی های درایور usb روی برد

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 2 پست

Thumbs up راه اندازی usb دیسکاوری بدون ای سی های درایور usb روی برد

چطور میشه usb را در برد stm32f4discovery بدون استفاده از ای سی های درایور usb روی برد(STMPS2141STR و EMIF02_USB03F2) و فقط با استفاده از دو پین +D و -D راه انداخت؟
    میخوام واسه STM32f4 برد بزنم آی سی هایی که بالا گفتم گیر نمیاد،ضمن اینکه طراحی و منتاژش واسم مقدور نیست.
    ویرایش توسط peymanbag : 23-11-2015 در ساعت 13:46

2. # ADS
    Circuit advertisement

Banned
    نام
    مهدی رحیمی
    تشکر شده 1,448 بار در 579 پست

شما خیلی راحت میتونید فوت پرینت این ای سی کنترلر جریان یو اس بی رو تو بردتون بزارید ولی اگر نمیخواین ازش استفاده کنید میتونید یه مقاومت صفر اهم بین ولتاژ ورودی و خروجی بزارید برای راه اندازیشم بهترین مثال هارو میتونید از waveshare داشته باشید مهمترین پینها برای راهندازی یو اس بی بجز d+ و d- پایه های id و vcc5 هستش که باید بره به پایه های pa9 و pa10

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط kamikazi نمایش پست ها
    شما خیلی راحت میتونید فوت پرینت این ای سی کنترلر جریان یو اس بی رو تو بردتون بزارید ولی اگر نمیخواین ازش استفاده کنید میتونید یه مقاومت صفر اهم بین ولتاژ ورودی و خروجی بزارید برای راه اندازیشم بهترین مثال هارو میتونید از waveshare داشته باشید مهمترین پینها برای راهندازی یو اس بی بجز d+ و d- پایه های id و vcc5 هستش که باید بره به پایه های pa9 و pa10
    ممنون که اینقدر زود جواب دادید.مشکل فوت پرینت نیست،آخه آی سی ها گیر نمیان میتونین لینک فروشگاه بدین؟
    سخت افزار دیسکاوری و مداری را که من بستم ضمیمه کردم(قسمت های قرمز رنگ تغییاتی هستن که تو مدار دیسکاوری دادم). ولی متاسفانه جواب نمیده!!!
    وقتی vcc5v را به pa9 وصل میکنم ال ای دی سبز رنگ خاموش(خیلی خیلی کمرنگ) میشه. میشه یه توضیح کلی راجع به پایه های مربوط به usb بدین؟ pa9 بایاس هست یا سنس؟ 5ولت نمیسوزونه پورت رو؟
    ممنون میشم اگه لینک از waveshare بزارید.

***ضمائم اصلاح شده و درست را در پست های بعدی ضمیمه کردم***
    ویرایش توسط peymanbag : 26-11-2015 در ساعت 03:38

Banned
    نام
    مهدی رحیمی
    تشکر شده 1,448 بار در 579 پست

شما نیازی نیست کاری بکنید
    فقط کافیه پایه های pa10 و pa11 رو وصل کنید 5 ولت رو هم مسقیم وصل کنید به کانکتور یو اس بی البته پایه id هم مهمه یه نمونه کنترلر جریان یو اس بی پایا داره و البته esys.ir
    البته نمونه پایا پکیجش so8 هستش شما کلمه lm352 رو سرچ کن تو سایت پایا چند مدل مختلف با پسوند lm352xxx برات میاره خوبیش اینه که دوتا خروجی یو اس بی داره که مناسب 1788 و 4357 هم هستش
    من با f429 خیلی راحت عکس رو از روی فلش یو اس بی روی السیدی 7 اینچ نشون میدم و مشکلی نداره تغذیه کنترلر جریان یو اس بی رو هم یه سره کردم

6. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 2 پست

خوب با تشکر از آقای مهدی رحیمی،مشکل حل شد. در واقع برای ارتباط با یو اس بی فقط دو خط -D و +D (یا اسم های دیگشون DM و DP) کافی هستند.ولی شرکت ST برای تمهیدات اضافی اومده از دو تا چیپ که از محصولات خودش هست رو برد دیسکاوری استفاده کرده.
    اولی STMPS2141STR هستش که دو وظیفه داره؛ کلید قطع و وصل ولتاژ 5 ولت تغذیه یو اس بی ،و همچنین کنترل جریان آن.که پنج پایه هست:
    vi: ولتاژ ورودی 5ولت مورد نیاز usb که باید توسط منبع خارجی تامین بشه(مثلا کتانکتور CN1 که برای پروگرم کردن میکرو به کامپیوتر متصل میشه، یا پین های ورودی خروجی 5V روی دیسکاوری)
    vo: ولتاژ خروجی که به کانکتور پورت usb وصل شده.
    en: فعال ساز تراشه که صفر فعال هست.
    gnd: زمین مشترک.
    fault: خروجی این پایه در حالت عادی 1 و در صورت بروز جریان های خطرناک به نشانه خطا 0 میشود.

دومی EMIF02-USB03F2 ، در واقع برای استفاده از یک پورت USB برای استفاده هم به عنوان USBhost و هم USBdevice به کار گرفته شده.چون در حالت اول باید پین +D پول آپ اما در حالت دوم باید هر دوی -D و +D پول دان شوند.

پایه هایی از میکرو را هم که برنامه نویسان شرکت ST برای ارتباط با USB در برنامه نویسی برد دیسکاوری استفاده کردند هم به قرار زیر هستند:
    PC0: فعال ساز تراشه STMPS2141STR (که دلبخواهی هست و میشه هر پین دیگه ای را تو برنامه واسش جایگزین کرد)
    PD5: به خروجی fault برای کنترل اضافه جریان متصل شده(این پین هم جز پین های اصلی usb نیست و دلبخواهی تعیین شده)
    PA11: باید به +D کانکتور USB متصل شود.
    PA12: باید به -D کانکتور USB متصل شود.
    PA9: این پایه برای اندازه گیری ولتاژ تغذیه USB باید به پین ولتاژ 5 ولت کانکتور USB متصل شود. و از طریق نرم افزاری(برنامه نوشته شده برای میکرو) ولتاژ این پین را کنترل میکند.که میتوان با تغییر #define USB_OTG_INTERNAL_VBAS_ENABLE به # define USB_OTG_EXTERNAL_VBAS_ENABLE در هدر usb_conf.h این پایه را برای استفاده های دیگه آزاد کرد.
    PA10: برای چک کردن ID سوکت های microUSB هستش. اگر دقت کنید این سوکت 5 پین هست اما کابلی که تو رابط هاش استفاده شده(چه کابل otg و چه کابل device) چهار رشته هستند! در واقع این پین برای شناسایی کابل otg (کابلی که فلش usb را به دیسکاوری وصل میکنیم) از کابل device (کابلی که از طریق اون دیسکاوری را به کامپیوتر وصل میکنیم مثلا به عنوان موس یا کیبورد و ...) هستش. امتحان کنید ببینید که در صورت اتصال کابل otg (چه خود usb به انتهای دیگر کابل وصل باشد چه نباشد) این پایه 0منطقی، و در صورت اتصال کابل device (چه به کامپیوتر وصل باشد چه نباشد) این پایه مدار باز (از طریق مقاومت pull_up ) 1 منطقی است.

اگر در پروژه کنترل ولتاژ و جریان USB براتون مهم نباشه میتونید از یک ترانزیستور PNP به جای آی سی اول و غیر فعال کردن PA9 به روشی که در بالا گفتم ،هر دو آی سی درایور USB را از مدار حذف کنید.اما در این صورت حتما باید اتصال فیزیکی پورت PA9 را از 5+ قطع کنید وگرنه این پایه میکرو میسوزه! میتونید از مدار جایگزینی که ابتدای برنامه گذاشتم استفاده کنید در این صورت led سبز کنار پورت usb به درستی کار میکنه ولی led قرمز رنگ دیگه غیر فعال میشه(چون کنترلی دیگه رو جریان نداریم).بستگی به ترانزیستو pnp تون که استفاده میکنید ممکنه لازم باشه مقاومت بیس را کوچیکتر انتخاب کنید(مثلا 150 اهمی).یادتون باشه چون پین ID میکرو را مستقیما زمین کردم فقط یو اس بی OTG قابل استفادست.

امید وارم به درد بقیه دوستانی که مشکل دارن بخوره.
    ویرایش توسط peymanbag : 26-11-2015 در ساعت 03:41

8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما peymanbag برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی wantedboy آواتار ها
    نام
    علی‏ ‏محمد‏ ‏شکرالهی
    تشکر شده 629 بار در 204 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط peymanbag نمایش پست ها
    ممنون که اینقدر زود جواب دادید.مشکل فوت پرینت نیست،آخه آی سی ها گیر نمیان میتونین لینک فروشگاه بدین؟
    سخت افزار دیسکاوری و مداری را که من بستم ضمیمه کردم(قسمت های قرمز رنگ تغییاتی هستن که تو مدار دیسکاوری دادم). ولی متاسفانه جواب نمیده!!!
    وقتی vcc5v را به pa9 وصل میکنم ال ای دی سبز رنگ خاموش(خیلی خیلی کمرنگ) میشه. میشه یه توضیح کلی راجع به پایه های مربوط به usb بدین؟ pa9 بایاس هست یا سنس؟ 5ولت نمیسوزونه پورت رو؟
    ممنون میشم اگه لینک از waveshare بزارید.
    سلام
    خسته نباشید
    عکس مدارتون بازنمیشه میشه دوباره بزارید.
    ممنون

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 2 پست

خواهش میکنم ،آخه نمیدونم عکس ها رو چطور آپ کنم که دیده بشن،jpg هم کردم نشد.اگر با دیدن عکس ها مشکل دارید روش راست کلیک کنید و save target as را بزنید. عکس جدید شامل مدار کامل USBhost روی میکروی stm32f407vgt6 تست شده.شماره ترانزیستور و مقادیر مقاومت ها رو هم تو شکل اضافه کردم. انتخاب ترانزیستور دلبخواهیه فقط باید pnp باشه،من چون اینا از قبل داشتم استفاده کردم.از دو تا عکسی که ضمیمه کردم اولی مدار خود دیسکاوریه و دومی مداریه که آی سی درایورها رو ازش حذف کردم.حسن حذف کردن آی سی ها هم این ها هستن:
    1- آی سی ها تو ایران گیر نمیاد
    2- مشابهاتش هست ،ولی معدود فروشگاه هایی هم که موجود دارن(مشابهات را) اگر تموم بشه !
    3- هزینه مدر را افزایش میدهد
    4-فوت پرینت خیلی ظریفی دارند و برد کیفیت بالایی نیاز دارد(باعث میشه شرکت های تولید pcb هزینه را افزایش دهند)

اینم میخواستم یه جا راجع به دیسکاوری بگم، کلا طراحی تبلیغاتیش بیشتر از جنبه کاربردیشه! مثلا ال ای دی های قرمز و آبی را رو پورت fsmc انداخته، با اینکه اینهمه پین خالی هست! یه پروگرامر ulink رو برد اشهانتیون داده بعد کریستال و خازن های rtc را مونتاژ نکرده! چرا اونوقت؟؟؟ این همه فضای خالی رو برد دولایه هست ،یه سوکت باتری واسه ساعت نذاشته! تنها حسنش خروجی صداش هست ؛که البته چون آی سی تقویت کننده روی بردش گیر نمیاد بعد از کلی کلنجار با رابط i2s و راه اندازی صدا برای هر پروژه یه دیسکاوری باید تهیه بشه. حیف این میکرو قدرتمند که تو طراحیامون بجای USB از sd رم استفاده کنیم. اگر از فلش های usb3 استفاده کنید سرعت تا حدی افزایش پیدا میکنه(با همین سخت افزار منظورمه) چون میدونید که در ارتباط usb3 تعداد پین های ارتباطی بیشتر میشه ولی فلش های با سرعت 3 از usb2 هم با 2تا خط دیتا پشتیبانی میکنن.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: DISCOVERY_USB.GIF
مشاهده: 47
حجم: 85.6 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: USB.GIF
مشاهده: 49
حجم: 74.9 کیلو بایت  
    ویرایش توسط peymanbag : 05-01-2016 در ساعت 14:18

11. تشکرها از این نوشته :