NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3175 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: آنتن مدار uhf و خط میکرو استریپ

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

پیش فرض آنتن مدار uhf و خط میکرو استریپ

سلام دوستان،
    تصویر زیر، تنها شماتیک موجود داخل یه دیتاشیت 6 صفحه ای از یه ماژول UHF RFID هستش.
    خواستم لطف کنید من رو توی سوال های زیر راهنمایی کنید:
    .
    1- منظور از ANT-MMCXز چیه؟ من این المان رو داخل گوگل سرچ کردم و به دو نوع المان مشابه رسیدم. یکی ANT-GSMQB-MMCX-ND و یکی هم ANT-GPS-MMCX. کدوم یکی از این ها باید استفاده بشه؟ داخل ایران هستند؟ کسی تجربه ی کار باهاشون رو داره؟(فرکانس کاری ماژول 840 تا 930 مگاهرتز)
    .
    2- آنتن رو با microstrip-line-50-ohm به ماژول وصل کرده. این چیه؟ مگه ما نمیایم پایه ی آنتن رو با یه سیم به پایه ی ماژول وصل میکنیم، پس مقاومت 50 اهمی دیگه چیه؟ اگه این Micro stripe line کابل خاصی هستش، آیا من باید خودم بسازم و طراحیش کنم یا این که ساخته شده و طراحی شده ش توی بازار ایران موجوده؟
    .
    3- اگه من طبق همین شماتیک مدار رو روی برد بورد ببندم و به جای تغذیه هم از یه شارژر معمولی موبایل استفاده کنم (با فرض این که جریان لازم رو تامین میکنه)، بعد بیام RXD و TXDرو به پورت سریال رایانه وسط کنم، آیا مدارم قشنگ کار میکنه یا این که باید ریزه کاری های خاصی رو توی مدارهای مخابراتی رعایت کنم که داخل شماتیک نشون داده نشده؟
    .
    این هم شماتیک مذکور :

ممنون از همگی
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.jpg
مشاهده: 81
حجم: 44.9 کیلو بایت  
    ویرایش توسط ebramloder : 27-06-2015 در ساعت 12:13

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ebramloder نمایش پست ها
    1- منظور از ANT-MMCXز چیه؟ من این المان رو داخل گوگل سرچ کردم و به دو نوع المان مشابه رسیدم. یکی ANT-GSMQB-MMCX-ND و یکی هم ANT-GPS-MMCX. کدوم یکی از این ها باید استفاده بشه؟ داخل ایران هستند؟ کسی تجربه ی کار باهاشون رو داره؟(فرکانس کاری ماژول 840 تا 930 مگاهرتز)
    کانکتور هستن.
    2- آنتن رو با microstrip-line-50-ohm به ماژول وصل کرده. این چیه؟ مگه ما نمیایم پایه ی آنتن رو با یه سیم به پایه ی ماژول وصل میکنیم، پس مقاومت 50 اهمی دیگه چیه؟ اگه این Micro stripe line کابل خاصی هستش، آیا من باید خودم بسازم و طراحیش کنم یا این که ساخته شده و طراحی شده ش توی بازار ایران موجوده؟
    یه خط PCB ساده هستش که بهشون microstrip میگن. آنتن هم میسازن به این روش.تلفن های موبایل و خیلی از ماژول های فرکانس بالا ازش استفاده میکنن. گین خوبی داره. نه به این راحتی نمیشه یه سیم به از یه طرف به آنتن و از طرف دیگه به ماژول/قطعه وصل کرد. اینا همش قاعده داره. باید تطبیق امپدانس(impedance matching) بشه وگرنه یا گین کافی نداری یا کار نمیکنه. 50 اهم امپدانس هستش. خودت می تونی طراحی کنی و بسازی (اگعه دانش کافی داشته باشی که موضوع پیچیده و سختیه) یا اگه توی بازار هم باشه می تونی بخری. برای مثال معمولا شرکت های سازنده ماژول بلوتوث و یا وایرلس یا دیگر قطعات فرکانس بالا خودشون یه آنتن میکرو-استریپ ارائه میدن واسه راحتی کار(توی دیتاشیتش هست).
    3- اگه من طبق همین شماتیک مدار رو روی برد بورد ببندم و به جای تغذیه هم از یه شارژر معمولی موبایل استفاده کنم (با فرض این که جریان لازم رو تامین میکنه)، بعد بیام RXD و TXDرو به پورت سریال رایانه وسط کنم، آیا مدارم قشنگ کار میکنه یا این که باید ریزه کاری های خاصی رو توی مدارهای مخابراتی رعایت کنم که داخل شماتیک نشون داده نشده؟
    قطعا سخته که به این راحتی کار کنه. اصل موضوع سر آنتن و خط آنتن هستش.

مبحث خطوط میکرو استریپ یا آنتن هاش به صورت ظاهری خیلی ساده هستش در ظاهر ولی وقتی می خوای طراحی کنی یا بسازی تازه می فهمی چه دردسر هایی داره. این یه آنتن میکرو استریپ:

اینم یه خط میکرو استریپ:

میبینی، خیلی ساده به نظر میان. با اینا جدیدا رادار هم میسازن. فکر کنم رادارهای آرایه فازی رو هم جدیدا به این روش میسازن.

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

با سلام

دوست عزیز اون خط 50 اهم فقط خط انتقال سیگنال شما به آنتن هست که اونم باید امپدانش 50 اهم باشه. آنتنش رو اگر که ماژول شما فرکانسهای معمول باشه میتونید آماذه بخرید. اینجور که من متوجه شدم این یکی از همین تیپهای ماژولهای آماده RF هست با PCB . یعنی اون کانکتور mmcx رو هم داره. درسته؟

اگر که اینجور باشه شما متونید مطابق با فرکانس کار یک آنتن آماده از بیرون خریداری کرده (که معمولا کانکتورشون SMA هست) و بعد با یک کابل تبدیل که اونم در جمهوری آماده اش هست به این کانکتور وصلش بکنید.

اگر که IC اونرو دارید , من میتونم براتون مشخصات خط 50 اهم و سایر مسائلش رو دربیام و به جای اون کانکتور mmcx هم از کانکتور SMA استفاده بکنید.

در هرصورت اگر کمکی از من بر میاد در خدمتتون هستم . (من کارم طراحی وساخت بردهای RF فرکانس بالا تا پایان باند Ku ( تا 18GHz) هست.

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

با سلام خدمت شما دوست عزیز که کارتون طراحی برد های مخابرات است . لطف کن و یه کوپلر با گین مشخص تو فرکانس 2.4ghz برام طراحی کن و فقط طول لاین ،پهنا ، فاصله ی لاین ها و نوع فیبر fr4 که باید استفاده کنم .
    متاسفانه اسپکتروم انالیزر تو این باند ندارم .

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

امپدان ورودی و خروجی استاندارد و 50 اهم میباشد . اگه بتونی حتی مقدار گین مدار هم دقیق محاسبه کنی ممنون میشم . با تشکر دوست عزیز.
    منم کارم مخابرات است ولی تو باند uhf و vhf که تازگی رو باند ism کار مینم و برای اون دوتا باند قبلی اسپکتروم gsp830 دارم که باید برای باند جدید هم یه دستگاه تهیه کنم .
    با تشکر .