NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3342 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: سوال درباره تولید pcb بصورت صنعتی یا نیمه صنعتی و انبوه!

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

پیش فرض سوال درباره تولید pcb بصورت صنعتی یا نیمه صنعتی و انبوه!

سلام دوستان
    سوالاتی هست که سالهاست در ذهن دارم و اولین بار هست میپرسم. من توی پاساژهای فروش قطعات الکترونیکی که میرم میبینم روی شیشه ها زدند ساخت pcb تک لایه و دولایه و چند لایه و ......

1-اولین سوال اینکه توان تولید این مغازه ها که تبلیغ کردند چقدره؟ یعنی در چه تیراژ و زمانی میتونن یک کار رو تحویل بدن و صحت کارشون چند درصد هست(یعنی چند درصد از بردها معیوب و ارجایی میشه معمولا؟)
    2-دومین سوال این که هزینه هارو چطور محاسبه میکنن؟
    3- اینها حتما درجایی کارگاه دارند که بردهارو تولید میکنن، مساحت این کارگاه ها چقدره و ابزارالاتی که دارند چقدر قیمت داره؟ چند نفر نیروی کار دارند؟

واقعیتش اینه که یک مدت هست دارم درمورد ایجاد خط تولید در زمینه الکترونیک تحقیق میکنم و به اینکار بسیار علاقه مندم. ولی دانشم دانشگاهی و تئوریک هست (یعنی با آلتیوم یا پروتئوس طراحی و تست یا برنامه نویسی میکنم) ولی تابه حال چیزی عملی درست نکردم. از طرفی طرحی درسر دارم که کار خیلی نویی هست و اتفاقا ساختنش هم زیاد سخت نیست و هیچ دستگاه مشابه(حداقل با سرچ اینترنتی) پیدا نکردم.

فکر کنم راحتترین کار اینه که برم طرحی که مثلا توی آلتیوم دارم رو بدم به همین مغازه ها و تعداد برام بسازند. و یا پرسودتر این باشه سعی کنم یک شرکت چینی پیدا کنم و طرح از من و ساحت از اونها باشه .........!
    و بدترین و سخت ترین کار این باشه که خودم بخوام خط تولید رو اونم توی ایران راه بندازم(اتفاقا چیزیه که من درسر دارم)
    ولی نمیدونم اینکار چقدر سرمایه میخواد؟ چقدر فضا میخواد؟ چه تجهیزاتی میخواد؟ چند نفر نیروی انسانی میخواد؟
    دوستان اگر ممکنه در این زمینه منو راهنمایی کنید

من چطور میتونم شرکتی تاسیس کنم که طرح های الکترونیکی رو تبدیل به مدارات چاپی کنم؟

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما rezaeee برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

این ها فقط مغازه هستن. هر کدومشون با یکی دو تا کارگاه کار میکنن. اکثراً یه جورایی دلال هستن.
    کارگاه ها پی سی بی اطراف جمهوری هستن.
    البته بعضی کارگاه pcb هستن بعضی کارگاه CNC.
    برد ها وقتی تک باشه یه روش تولید میشه و وقتی تعداد باشه یه روش دیگه. وقتی تعداد باشه CNC میخواد.
    یکی دو تا کارگاه رو تو اصفهان دیدم. هر کدومشون حدود 20 تا 30 متر فضا میخواستن. ولی کارگاه ها تمیز نیستن. یا پر اسید یا پر گرد فیبر .....

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

ممنون دوست عزیز
    این کارگاه ها چه دستگاه هایی برای تولید انبوه دارند؟ بنظرتون راه اندازی یک کارگاه که توان تولید انبوه داشته باشه(به غیر از هزینه جاش) چقدر هزینه داره؟
    منظورتون از cnc رو متوجه نشدم! تا جایی که من دیدم و خوندم cnc دستگاه برش صنعتی هست. یعنی یه ماده اولیه مثل چوب و پلاستیک و ... بهش میدن و نقشه سه بعدی رو هم میدن و دستگاه اون قطعه یا وسیله رو برش میزنه .... حالا ربطش به ساخت pcb چیه؟ لطفا بیشتر توضیح بدید

7. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

ماشین cnc فقط به معنی برش و این حرفا نیس.
    Cnc : computer numerical control
    یعنی کنترل عددی با کامپیوتر.
    دست گاه های cnc عموماً برای سوراخ کاری براده برداری، برش و .... استفاده میشه.
    اما تو این صنعت دو مدلش خیلی کاربرد داره
    اولی cnc مخصوص سوراخ کاری بردهاست
    و دومیش برای برش خود برد هاست که به vcut هم معروفه.
    سوراخ کاری برای تولید انبوع خیلی مهمه. معمولاً هم کارگاهش جداست.
    واسه جاپ برد فکر کنم از چاپ سیلک استفاده میکنن. خودم یه بار دمو دست گاهشو سر هم کردم اما اصلا کیفیت نداشت و احتمالا خودم تجربه کاملشو نداشتم.
    برد هاب دو لایه یکی از گلوگاهاش زدن via و بوش اوناست که نمیدونم چطور میزنن.
    فکر کنم با حدود 30 تا 40 تومان بودن هزینه های جانبی بشه کارگاه دو راه انداخت

9. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

با 30-40 تومن میشه هردو کارگاه رو راه انداخت؟ هم چاپ و هم سوراخکاری؟
    مواد اولیه رو از کجا باید تهیه کرد؟
    چطور میشه در این رابطه اطلاعات جامعی بدست آورد؟ مربوط به چه صنف یا رشته ای میشه؟ مجوز هم نیاز داره؟

- - - Updated - - -

در مورد دستگاه های مونتاژ چطور؟ اطلاعاتی در این زمینه هم اگر دارید ممنون میشم بگید
    منظورم ربات هایی هست که قطعات SMD رو بصورت اتومات روی برد مونتاژ میکنن و لحیم میکنن

کلا توی فکرشم یک خط تولید کوچک کارگاهی راه اندازی کنم چقدر بنظرتون باید هزینه کنم؟
    من کارخانه هایی رو دیدم که اینکارو میکنن و برای فروش قیمتی نزدیک 4 میلیارد تومنی دارند!!!! حالا بفرش که 50-60% پول زمین و سوله کارخونه باشه، یعنی اون 1-2 میلیارد باقیمانده پول خط تولید هست؟
    اینطوری که با 30-40 میلیون خیلی فاصله پیدا میکنه

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

برای مونتاژ بردها چی؟ برای مثال اگه بخوایم از یک مدار ماهی 1000 عدد تولید کنیم؛ برای مونتاژ از دستگاه استفاده میکنن یا نیروی انسانی؟ مدار هم قطعات smd داره و هم dip

نام
    سعيد القاصي

دست گاهایی که بتونن dip بزنن خیلی کم هستن و گرون بهشون میگن true hole ولی اصلا به صرفه نیست. واسه همین بهتره هرر جور شده smd بشه.
    دستگاه smd کوچیک به اسم peak and place هست و بزرگ و درست و حسابیش به اسم smd line

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

من فکر کنم SMD رو روبات میزنه و قطعات dip بعدش بصورت دستی مونتاژ میشه(البته یقین ندارم)

نام
    سعيد القاصي

این مقیاسی که شما گفتی 1000 تا در ماه واسه به برد متوسط خیلی کمه.
    توواین مقیاس بهتره بدی بیرون براتون بزنن.
    سال 88 مشاور یه شرکت بودم واسه خرید این دستگاه ها. قیمت یه دستگاه smd line درست حسابی که solder هم انجام میداد از 200 میلیون تومان شروع میشد. و فلیپس حدود 500 تومان درمیومد.
    سامسونگ هم دستگاه های خوبی داره و ارزون.
    اما الان دستگاه های peak and place هست تو بازار از 30 تومان تا 70 تومان. این دستگاه ها خیلی کوچیکن و سلدر هم نمیکنن.
    یه شرکت ایرانی هم چند روز پیش یه تبلیغ واسه شرکت ما فرستاده بود که دستگاه peak and place رو تولید کرده.
    خودم تا حالا ندیدم یه کارگاه هم cnc کنه هم چاپ بزنه هم smd line داشته باشه. معمولا یکیشو میزن.

مواد اولیه همیشه تویه بازار به صورت چکی تهیه میشه. معمولا واسه شروع باید 80 % قیمت دستگاه ها رو نقد بدین ولی جنس ها رو میشه چکی خرید.

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

واقعا از شما تشکر میکنم دوست عزیز
    پس این ها سه کارگاه جدا هستند و معمولا هرکس یک کارگاه رو داره و انجام میده و برای داشتن چرخه ی کامل باید هر سه کارگاه رو داشت درسته؟
    الان شرکت های الکترونیکی کوچک و متوسط آیا هرسه بخش رو دارند یا مثلا 1 یا 2 بخش رو دارند و اون یکی رو سفارش میدن؟

اگر آدم بخواد چیزی تولید کنه (مثلا گیرنده دیجیتال- پخش ساده ی اتوموبیل- فلش مموری و ....) صرفه اقتصادی با اینه که هرسه پروسه رو بخره و تولید کنه یا برخی رو سفارشی کار کنه؟

کلا چطور میشه با فرآیند تولید لوازم الکترونیکی آشنا شد؟ کتابی؟ مستند کاملی؟ سایت منبع و ریسورسی چیزی هست؟

الان ما بخوایم یک چرخه کامل داشته باشیم (چاپ-سوراخکاری-مونتاژ و لحیم کاری) کمترین هزینه و مکان که نیاز داریم چقدر هستش؟ توان تولیدمون چقدر میشه؟(یعنی با کمترین هزینه برای خط تولید، توان تولید حدودا چند برد در روز یا ماه رو داریم؟)

نام
    سعيد القاصي

والا منم اطلاعتم محدوده. خودم تو بازار خیلی چرخیدم که دربیارم چه حجم کاری واسه smd line هست. اما نشد. کسی اطلاعات نمیده. میترسن کارشون دو بدزدی.
    به نظر خودم که اول کار باید بدی چین همش رو تولید کنه فقط بیاری تو ایران پیچهاشو محکم کنی. بعدش از سود اون ها یکی یکی بخری دستگاه هارو.
    برد های دو لایه بیشتر تو ایران نمیزنن.
    البته چهار لایه بی کیفیت هست. و صاایران هم قدیما تا 7 لایه میزد. ولی واسه خودش.
    گیرنده دیجیتال و این سیستم ها برد چند لایه میخواد.
    برای هر کاری باید خاک اون کار رو خورد تا کار کشته بشی. باید چند سالی بیای با این آدما و شرکت ها کار کنی تا از کترشون سر در بیاری. وگرنه خوب همه میریختن تو این کار. حتماً سودهم داره که یه عده دادن ازش نون میخورن.

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

دوستان عزیز دیگه لطفا اگر اطلاعاتی دارند راهنمایی کنند
    من باور نمیکنم اینهمه متخصص در این سایت باشه و اطلاعات بیشتری در این زمینه نداشته باشند ..........