NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3369 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: سوال در رابطه ترانسفورماتور

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پیش فرض سوال در رابطه ترانسفورماتور

سلام من ی ترانسفورماتور دارم که میخوام بفهمم دو سر خروجیش کودومه و مهمتر ار اون آمپرش ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
    مرسی

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند 1112 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط vahidtabesh نمایش پست ها
    سلام من ی ترانسفورماتور دارم که میخوام بفهمم دو سر خروجیش کودومه و مهمتر ار اون آمپرش ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
    مرسی
    سلام
    از اون جایی ک چند مدل ترانسفورماتور داریم ممکنه هر نوعی باشه از چوک گرفته تا تقویت کننده های صدا و ترانس ها کاهنده و افزاینده
    ساده ترین راه برای پیدا کردن ورودی و خروجی اینه ک تو مدار ثانویه معکوس قرارش بدی(اصولی نیست ولی پاسخ قطعی میده)
    یک باتری کتابی (9 ولت)یا با چند تا باتری دیگه حداقل ولتاژ 6 ولت رو ایجاد کن (حتما باتری قلمی باشه - نباید جریان باتری زیاد تر از 100 میلی امپر باشه-واسه همین باتری قلمی خوبه 4 تا رو سری کن تا بشه 6 ولت)
    سیم های ترانست رو جدا کن اگر از نوع کاهنده یا افزاینده باشه باید یک دسته سیم یک طرف ترانس باشه و دسته دیگه طرف مخالف ترانس
    ب دلخواه رشته سیم های یکطرف رو انتخاب کن و دوتا سیم اون سمت ترانس رو به مثبت و منفی باتری قلمی ها ک سری کردی به صورت اتصال کوتاه قطع و وصل کن اگر در این سمت جرقه ایجاد شد یعنی ترانست از نوع کاهنده و زیر 12 ولت هست و این سمت خروجی هست و اگر جرقه نزد برو با سمت دیگه ترانس امتحان کن اگر جرقه ایجاد شد ک اون سمت میشه خروجی و سمتی ک جرقه ایجاد نشد میشه ورودی یعنی همون 220 ولت

اگر با دوطرف ترانس چک کردی و جرقه ایجاد نشد یا ترانست افزاینده هست و و یا بیشتر از 12 ولت خروجی داره و باید از باتری با ولتاژ 12 ولت استفاده کنی و جرقه رو مشاهده کنی تا ورودی رو پیداکنی

همیشه طرفی ک جرقه ایجاد میشه خروجی ترانس هست چون سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتوره و این سیم پیچ مقوامتش کمتر از سیم پیچ اولیه و سیم پیچ اولیه بعلت بالا بودن مقاومتش نسب به این ولتاژ(6 ولت)تغیری از خودش نشون نمیده

این جرقه هرچند خیلی کوچیک اما در هرصورت اگر ترانس سالم باشه باید باید در یک سمت ترانس ایجاد بشه و این امری حتمی هست و روشی قطعی برای پیدا شدن سیم ها

اگر فقط یک طرف جرقه ایجاد شد ، ترانس از نوع کاهنده
    اگر در دوطرف جرقه ایجاد شد ، ترانس از نوع افزاینده یا کاهنده نیست و احتمالا چوک یا تقویت کننده کوچیکه
    اگر در هیچ طرف ایجاد نشد ، ترانس از نوع افزاینده

برای صحت سالم بودن ترانس یک راه هست با اهم متر روی 200 اهم بزار و به هر دو رشته سیم در هر طرف وصل کن اگر عدد بالا تر از 4 بود یعنی ترانس سالمه و با ازمایش جرقه قابل شناساییه و اگر عدد اهم متر زیر4 بود یا صفر بود یعنی اون بخش سیم پیچ ترانس سوخته

اگر ترانس کمتر از 100 گرم بود باید اهم متر روی 20 اهم بزاری چون مقاومت سیم پیچ هاش کمتره

برای تعیین ولتاژ اگر ترانست بیشتر از 500 گرم وزنش باشه بالا 16 ولت 2 امپر هست و اگر زیر این وزن باشه میتونه ولتاژ بالا و جریان پایین باشه ک بعد از تعیین سیم اولیه و ئانویه و اتصال به برق میتونی با ولتمتر ac ولتاژ ورودی رو بفهمی

هیچ راه محاسباتی تا الان من ندیدم ک از روی سیم و ظاهر ترانس بشه جریان و ولتاژ رو بدست اورد چون تعداد دور و سطح مقطع سیم پیچ ها و نوع پیچیدنشون مشخص نمیشه

درضمن اگر ترانست بالای 500 گرم وزن داشته باشه بطور استاندارد رشته سیم هایی ک به سیم پیچ اولیه(ورودی) متصل هستن نازک تر و باریک تر از رشته سیم هایی ک سیم پیچ ثانویه(خروجی) متصل هستن ، هست
    چون سیم پیچ ثانویه جریان بیشتری داره باید رشته سیم هاش قطور تر باشه

من حد اکثر جریان مولد های زیر 10 امپر رو میام با اتصال کوتاه و اندازه گیری جریان ، عملی بدست میارم و سراغ محاسبات نمیرم
    اگر به خروجی ترانس سیم قوی وصل کنی و به یک امپر متر 15 امپری به صورت سری وصل کنی و یک ثانیه اتصال کوتاه ایجاد کنی حداکثر جریان مولدت مشخص میشه

اینها تجربیات منه
    اساتید شاید نظرات متفاوتی داشته باشن
    ویرایش توسط 1112 : 25-01-2015 در ساعت 01:08

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما 1112 برای ارسال این پست سودمند:

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

البته من ندیدم دی سی بدی به ترانس و اون طرف ولتاژ زیاد کنه؟؟؟؟؟؟؟ کلا اصول ترانس با ولتاژ ac هست و با dc هسته به اشباع میره و داغ میکنه ( اثرات هیسترزیس) و اگر اینطوری بود کسی مدار اینورتور نمیساخت ! و از همه مهمتر چطوری شما از وزن یه سیم پیچ میتونی ولتاژ و جریانشو حدس بزنی ؟
    معمولا ترانسهای کاهنده در طرف ثانویه مقاومت بیشتری دارند و 90 درصد ترانسهای بازار از همین نوع هستند و نکنه دیگه اگر ترانست از این نوع بود کافیه دوسر ترانستو اتصال کوتاه کنی و این کارو با یه امپرمتر میونش بزار دقیقا نشون میده چقدر جریان خروجی میده (تضمینی هست و هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه )

6. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ma3ood نمایش پست ها
    البته من ندیدم دی سی بدی به ترانس و اون طرف ولتاژ زیاد کنه؟؟؟؟؟؟؟ کلا اصول ترانس با ولتاژ ac هست و با dc هسته به اشباع میره و داغ میکنه ( اثرات هیسترزیس) و اگر اینطوری بود کسی مدار اینورتور نمیساخت ! و از همه مهمتر چطوری شما از وزن یه سیم پیچ میتونی ولتاژ و جریانشو حدس بزنی ؟
    معمولا ترانسهای کاهنده در طرف ثانویه مقاومت بیشتری دارند و 90 درصد ترانسهای بازار از همین نوع هستند و نکنه دیگه اگر ترانست از این نوع بود کافیه دوسر ترانستو اتصال کوتاه کنی و این کارو با یه امپرمتر میونش بزار دقیقا نشون میده چقدر جریان خروجی میده (تضمینی هست و هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه )
    بله کاملا درسته ترانس ها متناوب هستن
    و منم گفتم بصورت اتصال کوتاه ولتاژ دی سی رو به دو سر سیم ترانس قطع و وصل کنی(کاری ک اینورتر میکنه ایجاد پالس معکوس یا همون سویچ دوطرفه کردن یا همون قطع و وصل کردن ولتاژ dc برای ایجاد موج متناوب در ترانس)
    من کجا نوشتم باتری رو یکسره به ترانس وصل کن؟من نوشتم قطع و وصل کن

من یکی از اقوام تو سیم پیچی کار میکنه و تاحالا همه مدل ترانس برای ساخت اینورتر خریدم و بطور کلی وزن ترانس با ولتاژ و جریان خروجی رابطه مستقیم داره و خودمم ترانس 16 ولت دوبل 2 امپر دارم ک وزنش 450 گرمه و ترانس 10 امپر 12 ولت هم دیدم ک یک کیلو وزنشه و هرچی جریان بیشتر میشه سایز هسته فلزی و میزان سیم پیچ بیشتر میشه

شما اگر اساس کار اینورتر رو بدونی متوجه میشی ک ولتاژ پایین و dc با اینورتر و ترانس تبدیل به ولتاژ زیاد میشه

شما اگر یک ترانس کاهنده 220 به 12 ولت یک امپر رو برداری و یک باتری 6 ولت رو به صورت یک یا دو پالس(سویچ)به خروجی ترانس اعمال کنی و با دستات سیم های ثانویه رو بگیری یک شوک وحشت ناک ایجاد میکنه ک تا عمر داری یادت نمیره اگر فرکانس پالست مناسب باشه با همین ترانس میتونی شوک های 1000 ولتی با مینیمایز جریان ایجاد کنی(به این میگن اینورتر و افزایش دهنده ولتاژ)

8. تشکرها از این نوشته :

نام
    مسعود

من خودم اینوتور میسازم و اصول کارکردشو میدونم در کل بهتر بود میگفتید از یکی از مدارات اینورتور ساده استفاده کنید مثلا یه مدار استابل میتونه گزینه خوبی باشه بازم اگه منظورتون این بوده به عنوان یه راه اسون گزینه خوبیه
    در کل میدونم جریان یه ترانس که بره بالا وزنشم تغییر میکنه ولی هیچ موقع ولتاژ و جریانشو نمیشه حدس زد!

10. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Ma3ood نمایش پست ها
    من خودم اینوتور میسازم و اصول کارکردشو میدونم در کل بهتر بود میگفتید از یکی از مدارات اینورتور ساده استفاده کنید مثلا یه مدار استابل میتونه گزینه خوبی باشه بازم اگه منظورتون این بوده به عنوان یه راه اسون گزینه خوبیه
    در کل میدونم جریان یه ترانس که بره بالا وزنشم تغییر میکنه ولی هیچ موقع ولتاژ و جریانشو نمیشه حدس زد!
    اره مدارات نوسان ساز خوبن مثلا با 555 و یا دوتا ترانزیستور معکوس و...
    من ک ترانسهای زیادی دیدم و معمولا تا 70 درصد از روی وزن میشه حدس زد ولی روش قطعی همون اتصال کوتاه با امپر متر هست

12. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

با تشکر فروان میشه در رابطه با اندازه گیری جریان(روش اتصال کوتاه) با آمپرمتر بیشتر توضیح بدید که باید چه شکلی انجامش بدم

نام
    مسعود

جوابتون در pv داده شد البته بهتر بود اینجا پرسیده بشه و اینکه حتما بعداز تست نتیجه را اینجا بگذارید
    کلا هیچ تاپیکی را دوستان بدون نتیجه نگذارند تا در اینده کسی این سوال واسش پیش اومد از مطالب استفاده کنه

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

حق با شماست
    ولی این روشی که گفتید نمیشه چون آمپرمتر به صورت سری باید قرار بگیره.

نام
    مسعود

خوب چطوری میخواهید قرار بگیرد؟

18. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

شما فرمودید دو سر ترانس و به دو سر مولتی متر متصل کنم این میشه اتصال موازی.
    برای اندازه گیری جریان باید مولتی متر سری باشه

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط vahidtabesh نمایش پست ها
    شما فرمودید دو سر ترانس و به دو سر مولتی متر متصل کنم این میشه اتصال موازی.
    برای اندازه گیری جریان باید مولتی متر سری باشه
    خب مدار اتصال کوتاه قراره تشکیل بدین و این مدار همون موازی دیده میشه
    اگر سیم های مولتی متر رو مقاومت یا مصرف کننده فرض کنید
    ترانس میشه مولد و یک سیم مولد به مقاومت وصله و سیم دیگش بصورت سری به مولتی مترو سیم دیگه مولتی متر به ترانس وصل میشه و تشکیل یک مدار سری رو میده
    اما از اونجایی ک سیم های رابط نقش مقاومت رو دارن و دیده نمیشن خب طبیعیه مدار موازی دیده میشه در حالی ک از سه بخش سری تشکیل شده
    ترانس+سیم(نقش مقاومت یا مصرف کننده)+مولتی متر

21. تشکرها از این نوشته :