NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3327 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 18 از 18

موضوع: شبکه رادیویی بین میکرویی

کاربر علاقه مند 1112 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

Icon16 شبکه رادیویی بین میکرویی

با سلام
    فرض کنید
    من میخوام یک شبکه ایجاد کنم بین 15 میلیون کامپیوتر با ماژول های rf در سطح شهر های یک استان
    یعنی به هر کامپیوتر یک ماژول وصل میشه و نرم افزار مربوطه روی اون سیستم نصب میشه
    بعلت برد کم ماژول های rf میخوام روی هر ستون توی خیابون یک ماژول با میکرو کنترلری نصب میشه و هرکامپیوتر به نزدیک ترین ستون دیتا میفرسته و و اون ستون دیتا رو بعد از دریافت باز ارسال میکنه ب اطراف پوشش انتن دهی خودش و همینطور ستون بعدی تا به کامپیوتر مقصد ک ادرس دهی شده برسه
    حالا ب نظر شما این ماژول جوابگوی کار من هست؟ایا ب این کار من میگن شبکه؟یا تعریف شبکه چیز دیگه ایه؟
    با avr بهتره یا arm؟چطوری با avr شبکه درست کنم؟راهش همینیه ک هر ستون دیتا رو داعم ارسال کنه؟تا قدم ب قدم به نقاط دور دست دیتا برسه؟
    ماژول مد نظر من nrf24l01 چون قیمتش نسبت ب فرکانس و پهنای باند دیتاش عالیه

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال Dr.ROOSTA آواتار ها
    نام
    اسماعیل
    تشکر شده 234 بار در 79 پست

حاجی مطمئنی بهت اجازه همچین کاری رو میدن یا فقط یه خیال پردازیه؟؟؟؟
    با وجود tcpip و ethernet چ نیازی به ستون .... یکم خندده داره .... تو عصر 3G و.... با RF کارکنی !!!
    پروردگارا مرا پاک بپذیر ......

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Dr.ROOSTA نمایش پست ها
    با وجود tcpip و ethernet چ نیازی به ستون .... یکم خندده داره .... تو عصر 3G و.... با RF کارکنی !!!
    سلام گلم
    اثبات حرفای من ب چ درد کسی میخوره خب؟
    من یک سوال فنی کردم
    عصر ارتباطات رو ولش کن

فک کنم هیچکس نیس یه راهنمایی کنه
    شما از این ماژول و راتباط شبکه های بیسیم چیزی میدونید؟

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط dr.roosta نمایش پست ها
    با وجود tcpip و ethernet چ نیازی به ستون .... یکم خندده داره .... تو عصر 3g و.... با rf کارکنی !!!
    درضمن گلم اترنت ک به کابل احتیاج داره ک من بستر بیسیم میخوام
    و سه نسل ارتباطات فعلی کشور (همون 3g ک گفتی)در حوضه یک شبکه ک همون gsm هست فعالیت میکنن و شما میدونی جی اس ام در ایران ماژول های دکل ها روی فرکانس 980 مگاهرتز تنظیم شدن و برد فرستنده ها با توجه به ولتاژو ماژول در شهر و خارج شهر تعیین میشن

و همونطور ک در جریان هستی ماژول های rf هم از فرکانس 400 مگا تا 2.4 گیگاهرتز فعالیت میکنن
    فرق جی اسم ام با rf تو دیتا بیس شبکه راه اندازی شد است ک همون ادرس دهی ساده خودمونه
    پس عزیزم این دوتا هر دو در حوضه امواج رادیویی هستن و اون 3g ک گفتی فقط اسم عوام گونه یک نسل از ارتباطات در حوضه شبکه gsm هست .

کاربر فعال
    تشکر شده 204 بار در 77 پست

سلام

ببین بحث سخت افزارش به کنار. در مورد نرم افزارش اگر بخوام حجم عطیم کار رو بگم! ببین وقتی میگیم یک سری سیستم هوشمند رو میخواهیم شبکه کنیم یعنی میخوایم یک سری دیتا رو بین این سیستم های هوشمند با یک پروتکل یا استاندارد خاصی جابجا کنیم. تا اینجاش همون چیزی هست که شما میخوای. ولی همونطور که میدونی یک شبکه خودش از چندین لایه تشکیل شده و هر لایه خودش استاندارد خودش رو داره. این لیست لایه های شبکه هست: List of network protocols (OSI model - Wikipedia, the free encyclopedia)
    از اونجا که میگی میخوای ۱۵ میلیون کاربر داشته باشی به طور قطع امنیت شبکه هم مهم میشه. یعن نمیشه فقط دیتا رو از A بفرستی B! باید کد گذاری بشه که اون هم بحثش جدا. برای همین در حد امکان سعی میشه از ماژول هایی استفاده کرد که خودشون تا حد امکان بتونن به صورت سخت افزاری این لایه های شبکه رو پوشش بدن. من خودم روی Wireless Sensor Network کار کردم و میتونم این اطمینان رو بهت بدم که حتی خصوصی سازی یک پروتکل معمولی خودش کلی بدبختی داره. برای همین بهت پیشنهاد میکنم برای شروع بری سمت ماژول های Zigbee. این ماژول ها خودشون از استاندارد: IEEE 802.15.4 استفاده میکنن و تا جایی که یادم هست ۲۴۰ تا logical device یا همون endpoint میتونی اضافه کنی. حالا برای گسترش شبکه باید cluster بندی کنی که اون هم خودش دوباره بدبختش خودش رو داره. این وسط باید روتر هم داشته باشی که خوشبختانه خود استاندارد Zigbee پشتیبانی میکنه. توصیه میکنم قبل از هر کاری کتاب شبکه آقای tannenbaum رو بخونی تا با این موضوع بیشتر آشنا بشی. این ویدوی خیلی جالب رو میتونی ببینی: 100+ node ZigBee PRO network w/ BitCloud stack and WSN Monitor - YouTube
    بنابراین توی همچنین کاری طراحی نرمافزار حرف اول رو میزنه. من خودم برای پروژه یک درسی یک application اندروید ساختم که میتونست ۱۰ تا نود رو توی شبکه سرویس دهی کنه و دیتا اونها رو توی cloud ذخیره میکرد. من توی شبکه هیچ روتری نداشتم و نود ها به صورت ستاره وصل شده بودن و basestation شبکه رو یک تقسیم بندی فرکانسی کرده بود. خلاصه نا امیدت نمیکنم ولی خوب خیلی خیلی کار زیادی میبره.

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hossein1387 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 29 بار در 12 پست

تمام تاپیکهایی که راجع به این پروژه بزرگ ایجاد کردید در همین جمله ای که جناب عسگری فرمودند خلاصه میشه.
    Wireless Sensor Network
    منظور از سنسور میتونه هر چیزی باشه. حسگر یا عملگر. این دستگاه ها را میتوان از طریق شبکه کنترل ، آپدیت و تنظیم کرد. واقعا کاریه که از عهده یک نفر خارجه و نیازمند تیم یا تیمهای مختلفه.
    همچنین بهتره که از سخت افزارهای مخصوص این کار استفاده کرد.

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein1387 نمایش پست ها
    سلام

ببین بحث سخت افزارش به کنار. در مورد نرم افزارش اگر بخوام حجم عطیم کار رو بگم! ببین وقتی میگیم یک سری سیستم هوشمند رو میخواهیم شبکه کنیم یعنی میخوایم یک سری دیتا رو بین این سیستم های هوشمند با یک پروتکل یا استاندارد خاصی جابجا کنیم. تا اینجاش همون چیزی هست که شما میخوای. ولی همونطور که میدونی یک شبکه خودش از چندین لایه تشکیل شده و هر لایه خودش استاندارد خودش رو داره. این لیست لایه های شبکه هست: list of network protocols (osi model - wikipedia, the free encyclopedia)
    از اونجا که میگی میخوای ۱۵ میلیون کاربر داشته باشی به طور قطع امنیت شبکه هم مهم میشه. یعن نمیشه فقط دیتا رو از a بفرستی b! باید کد گذاری بشه که اون هم بحثش جدا. برای همین در حد امکان سعی میشه از ماژول هایی استفاده کرد که خودشون تا حد امکان بتونن به صورت سخت افزاری این لایه های شبکه رو پوشش بدن. من خودم روی wireless sensor network کار کردم و میتونم این اطمینان رو بهت بدم که حتی خصوصی سازی یک پروتکل معمولی خودش کلی بدبختی داره. برای همین بهت پیشنهاد میکنم برای شروع بری سمت ماژول های zigbee. این ماژول ها خودشون از استاندارد: ieee 802.15.4 استفاده میکنن و تا جایی که یادم هست ۲۴۰ تا logical device یا همون endpoint میتونی اضافه کنی. حالا برای گسترش شبکه باید cluster بندی کنی که اون هم خودش دوباره بدبختش خودش رو داره. این وسط باید روتر هم داشته باشی که خوشبختانه خود استاندارد zigbee پشتیبانی میکنه. توصیه میکنم قبل از هر کاری کتاب شبکه آقای tannenbaum رو بخونی تا با این موضوع بیشتر آشنا بشی. این ویدوی خیلی جالب رو میتونی ببینی: 100+ node zigbee pro network w/ bitcloud stack and wsn monitor - youtube
    بنابراین توی همچنین کاری طراحی نرمافزار حرف اول رو میزنه. من خودم برای پروژه یک درسی یک application اندروید ساختم که میتونست ۱۰ تا نود رو توی شبکه سرویس دهی کنه و دیتا اونها رو توی cloud ذخیره میکرد. من توی شبکه هیچ روتری نداشتم و نود ها به صورت ستاره وصل شده بودن و basestation شبکه رو یک تقسیم بندی فرکانسی کرده بود. خلاصه نا امیدت نمیکنم ولی خوب خیلی خیلی کار زیادی میبره.
    با سلام
    اقا یک دنیا ممنون ک پاسخ دادید
    باور کن تا الان یک ماهه از این اداره و مخابرات به اون مخابرات هنوز یکی از اون مهندسا نتونستن یک جواب مث ادم بدن
    اخه من بین 30 نمونه تست کردم با 30 میکرو کنترلر و هر میکرو یک ورودی داشت و خروجی ارسال میشد به یک رایانه ک با همون ماژول متصل بود
    منم فکر میکردم در تعداد بیشتر هیچ مشکلی پیش نمیاد اما یک نفر گفت نمیشه ک منم توی اینترنت دنبال تحقیق شدم

خب توی مخابرات هم بهم ماژول زیگبی پیشنهاد شد
    اما یک چیزی اول کلام(یک عالمی نوشته بود اگر پدیده های پیش روی خود را ساده بگیرید از سادگی به چیز هایی دست پیدا خواهید کرد ک از نظر منطق شاید سال ها وقت اثبات ببرد و این همان چیزیست ک باعث پیشرفت اکثر دانشمندان شد)من دانشمند نیستم ولی تجربه بهم ثابت کرده از اینکه بشینم و بگم فلان کار نشدنیه و ... بهتره امتحان کنم و خودم ببینم چرا نشد و شاید بشه

خب از اونجایی ک من الکترونیک فقط بلدم قطعا عباراتی ک شما گفتین یکم درکش واسم سخته ولی یه چیزایی متوجه شدم
    اما باید یک چیزایی رو از طرحم عنوان کنم
    ببینید طرح من رو ک نمیتونم همه جزیاتشو بگم اینطوری فرض کنید ک یک شهر داریم
    تو این شهر یک بستر برای شبکه انتقال اطلاعات لازم دارم
    حالا کارایی ک روی این بستر باید انجام بشه:اول باید یک سرور(محل ذخیره و خواندن اطلاعات اصلی)در یک جای معین نصب بشه و این سرور عبارت است از یک کامپیوتر و یک ماژول ک به این کامپیوتر وصل شده
    یک نرم افزار نوشته میشه برای کامپیوتر سرور ک دیتا های روی شبکه رو بتونه دریافت یا ارسال کنه
    حالا بخش کاربر ها:
    این بخش بین ادارات و مردم تقسیم میشه یعنی یک بخش کاربر ها میشن ادارات و یک بخش میشن مردم
    حالا فرض کنید یک دستگاه مثل کارت خوان های فروشگاهی داریم ک ورودی اونها یک سنسور اثر انگشت و چند کلیدو خروجی اونها یک ال سی دی
    دیتا هایی ک این دستگاه های در سطح این شهر دریافت میکنن باید در هرلحظه ک دستگاه کار میکنه به سرور ارسال و دریافت بشه مثل شبکه شتاب بین بانکی

و بخش دوم کاربری هم میشه یک چیزی شبیه تبلت ک کارش اجرای کتاب های الکترونیک ک شامل متن و صدا و تصویر(شبیه اسناد پاورپوینت) و این تبلت هم یک ماژول داره برای دریافت کتب مثلا

این فاز اول این پروژه هست و من مسئولین مربوطه رو تونستم متقاعد کنم ک اجازه اجرای ازمایشی بخش کوچکی از این طرح رو به من بدن و درصورت تایید اجازه اجرای بزرگتر چون اهداف خاصی داره این طرح و به این سادگی ک گفتم نیس و هزینه هاشم از یک جایی تامین میشه ک اگر طرح تایید شد بعدا میگم

خب الان من به این علت گفتم از ستون ها استفاده کنم چون ماژول ها بردش کمه
    و از شبکه هایی نظیر gsm نمیتونم استفاده کنم چون هزینه بر هست و بستر این شبکه نباید هزینه جز مالیات داشته باشه

خب دقیقا همین ک شما گفتید با اندروید یک شبکه ایجاد کردین میشه شبیه همین طرح من و انچنان سخت هم نیست
    بله قبول دارم یک تیم میخواد ولی من تا مطمان نشم نمیتونم تشکیل تیم بدم و از طرف دیگه الان تو فاز تحقیقات هستم و بهم 7 ماه فرصت دادن تا یک برنامه کلی با جزیات برای اجرای فاز ازمایشی پیدا کنم
    منم دارم روی کلیت طرح تحقیق میکنم
    بازم ممنون میشم راهنمایی کنید

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hs_golpa نمایش پست ها
    تمام تاپیکهایی که راجع به این پروژه بزرگ ایجاد کردید در همین جمله ای که جناب عسگری فرمودند خلاصه میشه.Wireless Sensor Networkمنظور از سنسور میتونه هر چیزی باشه. حسگر یا عملگر. این دستگاه ها را میتوان از طریق شبکه کنترل ، آپدیت و تنظیم کرد. واقعا کاریه که از عهده یک نفر خارجه و نیازمند تیم یا تیمهای مختلفه.همچنین بهتره که از سخت افزارهای مخصوص این کار استفاده کرد.
    با سلامممنونم ک پاسخ دادیدبله میدونم منم واسه همین الان دنبال تحقیق و جمع اوری اطلاعات هستمخب این عنوان ک گفتین مختص چ نوع ماژولیه ؟و برد و مشخصاتش چیهاگر میشه بیشتر راهنمایی کنید

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

ببینید خب روتر زمانی به کار میره ک ارتباط از نوع ستاره باشه و همه سیستم ها به یک سیستم خطم بشه

اما به نظر شما مثلا وقتی یک میکرو عدد یک رو روی شبکه ارسال میکنه
    خب روی برنامه میکرو متصل به ماژول روی دکل بنویسیم ک وقتی کارکتری دریافت کردی اون رو باز ارسال کن
    و از دکل یک میرسه به دکل بعدی ک تو محدوده هست و از اون دکل با همین برنامه میره به دکل بعدی و در انتها به سرور میرسه؟این منطقی نیست؟

در مورد شبکه ها خب دقیقا یک سرور هست و ارتباط اگر ستاره باشه یک روتر و بقیه به سرور وصل میشه اما مشگل ما اینجاست ک چون سطح مساحت یک منطقه زیاده و نمیشه با یک دکل ارتباط کل شهر رو ایجاد کرد ناچار باید مثلا روی هر ستون یک ماژول بزاریم و به هرکدوم یک میکرو ک کارش دریافت و ارسال هم زمان باشه مثل یک تقویت کننده مثلا

تا یک دیتا از یک مکان به مکان دیگه بره

بله درسته امنیت شبکه خیلی مهمه خب مگه وقتی دیتا ها ادرس دهی بشن بازم امکان نفوظ به شبکه وجود داره؟

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط 1112 نمایش پست ها
    چرا اینقدر اختلاف قیمت وجود داره؟
    کل مملکت هر کی به هر کی که هست ولی علاوه بر این موضوع نرخ ارسال داده و توان خروجی و همچنین میزان برد و شرکت سازنده و دیگر ادعاهایی که توی برگه اطلاعات وجود داره باعث میشه که این اختلافات وجود داشته باشه.

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها
    کل مملکت هر کی به هر کی که هست ولی علاوه بر این موضوع نرخ ارسال داده و توان خروجی و همچنین میزان برد و شرکت سازنده و دیگر ادعاهایی که توی برگه اطلاعات وجود داره باعث میشه که این اختلافات وجود داشته باشه.
    اره درسته منم منتظرم تا چیزایی ک در بالا نوشتم رو دوستان باز پاسخ بدن تا من یک چیز دیکه هم در همین زمینه پوشش شبکه و پهنای باند بگم ک اونم برام سوال شده

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

این شرح مختصری از طرح منه
    غلط های املایی رو ببخشید چون سریع برای القا مفهوم نوشتم
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

کسی نیست درموردبستر این شبکه راهنمایی کنه؟ماژول معرفی کنه؟

نام
    سعید
    تشکر شده 11 بار در 6 پست

www.roland-riegel.de - mega-eth: Microcontroller board with Ethernet, MMC/SD card interface and USB
    و
    SPI2CF - WLAN for AVR
    و
    IgorPlug-UDP (AVR) device (direct connection of microcontroller to ethernet)
    و
    پروژه شبکه با میکروکنترلر ARM
    منظور شما از ایجاد یک پروتکل استاندارد برای شبکه TCP/IP هست؟
    این لینک هارو ببینید همون چیزیه ک شما گفتین؟
    ویرایش توسط 1112 : 18-01-2015 در ساعت 01:21

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

سلام. اول یه سوال؟
    واسه کنتور برق یا آب و.... اینا میخوای انجام بدی؟
    اولا شبکه dsm و 3g و ... خیلی خیلی باهم فرق دارن. خیلی بیشتر اون چیزا. کدینگ کانال یه بهس خیلی پیچیدس. یه شبکه مثه بلوتوث که خیلی کوچیکه رو ببین ساختار 3g خیلی خیلی پیشرفته تره.
    ولی از این حرفا بگزریم صحبت دوستان کاملا درست بود. از پرتکل های آماده استفاده کنی کلی طراحیت و برنامه نویسیت کامل ساده میشه و مطمئن تر. یه همچین شبکه ای رو از چند طریق راه اندازی کردم واسه کنتور برق.
    اولین پیشنهادم استفاده از بستر اماده 3g هست. اینترنت هم خودش کامل همه چی رو حل کرده. مسائل آدرس دهی و امنیت و .... استفاده از vpn هم تو شبکه های موبایل خیلی متداول هست.
    اگه دلیل خاصی داری که از این شبکه ها استفاده نکنی پنای باند و مشخصات دقیق تری رو بگو تا اگر اشتراکی با روش هایی که پیاده سازی کردم خدمت شما عرض کنم.

نام
    سعيد القاصي

دوست عزیز این کار تو دنیا بار ها و بارها انجام شده و ماژول های آماده برای این کار دارن. الان هم تووایران تو سطح کنترل پست های برق انجام میشه. و شرکت های غول بزرگ تو ایران هم خیلی خوب از پس ساخت و بومی شدن این تکنولوژی بر اومدن. نرم افزار های خیلی پیشرفته و ....

نام
    سعيد القاصي

یه پروتکل هست به اسم Power Line carrier این سیستم اطلاعات رو از طریق خطوط قدرت منتقل میکنه. سالهاست که از این طریق اداره برق هم خطوط برق و سویچ ها رو کنترل میکنه. حتی باهاش صحبت میکنن. حتی خرابی خط ها رو با این روش میفهمن که کجا اتفاق افتاده.
    براحتی میتونی ار طریق همین شبکه که الان اداره برق به مظور کنترل شبکه برق استفاده میکنه تمام روشنایی ها رو کنترل کنی. ایده ایده خوبیه ولی اجراش تنهایی ....

22. تشکرها از این نوشته :