NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2806 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 41 به 53 از 53

موضوع: برد کم nrf24l01

عضو جدید
    تشکر شده 13 بار در 4 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mansoory نمایش پست ها
    میشه کمی بیشتر توضیح بدین؟
    ممنون میشم
    چند روز پیش من یه آزمایش کوچولو انجام دادم و جواب قابل توجهی گرفتم آزمایشی که شما هم به راحتی میتونید انجام بدید
    من آنتن روی برد همین ماژول های 8500 تومانی را از مدار جدا کردم و یعد از خازن کوپلاژ یه سیم مسی ( بهتر استیل باشه " پایه مقاومت های دیپ" ) به صورت عمودی اضافه کردم و روی 6dBm- تست کردم و جوابی را که بدون آنتن روی توان 0dBm به دست آورده بودم در این حالت بدست آوردم.حتی با کم و زیاد کردن ارتفاع سیم تفاوتش فوق العاده محسوس بود حالا اگر با محاسبات این انتن طراحی و ساخته بشه به طور قطع بهتون میگم جواب های غافلگیر کننده ای را بدست میآرید . فقط توجه کنید که توی طراحی آنتن باید حواستون به امپدانس آنتن باشه که حتما 50 اهم بشه
    موفق باشید
    ویرایش توسط arsensp : 15-06-2014 در ساعت 00:45

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما arsensp برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری
    تشکر شده 819 بار در 248 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط arsensp نمایش پست ها
    چند روز پیش من یه آزمایش کوچولو انجام دادم و جواب قابل توجهی گرفتم آزمایشی که شما هم به راحتی میتونید انجام بدید
    من آنتن روی برد همین ماژول های 8500 تومانی را از مدار جدا کردم و یعد از خازن کوپلاژ یه سیم مسی ( بهتر استیل باشه " پایه مقاومت های دیپ" ) به صورت عمودی اضافه کردم و روی 6dBm- تست کردم و جوابی را که بدون آنتن روی توان 0dBm به دست آورده بودم در این حالت بدست آوردم.حتی با کم و زیاد کردن ارتفاع سیم تفاوتش فوق العاده محسوس بود حالا اگر با محاسبات این انتن طراحی و ساخته بشه به طور قطع بهتون میگم جواب های غافلگیر کننده ای را بدست میآرید . فقط توجه کنید که توی طراحی آنتن باید حواستون به امپدانس آنتن باشه که حتما 50 اهم بشه
    موفق باشید
    ممنون از توضیحاتتون
    درباره امپدانس آنتن میتونید یکم توضیح بدین؟

کاربر فعال beroz آواتار ها
    نام
    بهروز
    تشکر شده 299 بار در 116 پست

گذشته از این موضوعات چیز دیگه ای که در مورد این ماژول خیلی بد هست اینه که روش هک کردنش تو اینترنت زیاد توضیح داده شده و امکان اینکه مثلا شما از این ماژول استفاده کنید کسی بتونه
    تو محدوده فرکانس ماژول شما نویز بفرسته که کلا دستگاه شما از کار بیوفته یا مثلا سیگنال ارسال شده از ماژول شما رو دیکد کنه و به اطلاعتی که دارین ارسال میکنین دسترسی پیدا کنه هست
    متاسفانه دیکد کردن اطلاعات ارسالی این ماژول کار ساده ای هم هست
    لینک زیر رو ببینید

Cyber Explorer: Sniffing and decoding NRF24L01+ and Bluetooth LE packets for under $30

6. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما beroz برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری

پیش فرض آقای زارعی عزیز

آقای زارعی عزیز
    اگه ممکنه ماژولهای nrf رو از محصولاتتون حذف کنید.
    من دو جفت از اینها رو از شما خریدم و زمان زیادی صرفش کردم که بلکه ازش بتونم استفاده کنم.
    متاسفانه این ماژولها مشکل داره.
    برای جلوگیری از ضرر سایر دوستان، خواهشمندم از محصولاتتون حذف کنید.
    متشکرم

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mansoory برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری

ممنون دوست عزیز.
    من هم بدجور سر این ماژولها ضرر کردم و اعتبارم رو هم از دست دادم
    شما چه ماژولی رو استفاده می کنید؟

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط mansoory نمایش پست ها
    آقای زارعی عزیز
    اگه ممکنه ماژولهای nrf رو از محصولاتتون حذف کنید.
    من دو جفت از اینها رو از شما خریدم و زمان زیادی صرفش کردم که بلکه ازش بتونم استفاده کنم.
    متاسفانه این ماژولها مشکل داره.
    برای جلوگیری از ضرر سایر دوستان، خواهشمندم از محصولاتتون حذف کنید.
    متشکرم
    آقای زارعی
    آیا توضیحات این دوستان کافی نبوده؟
    این ماژولها واقعن همه رو سرکار گذاشتن و هزینه و وقت دوستان داره هدر میره. خواهشمندم این ماژولها رو نفروشید.
    متشکر

10. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

فقط و فقط یه چیز در موردش صدق میکنه... کیفیت اشغال این ماژول ها که توی بازار پره.... اصلن ارجینال نیستند

12. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 8 بار در 6 پست

دوستان عزیز،
    نکته ای را میخوام اشاره کنم و این هست که اگر امکان داره با عدد و رقم و مستند حرف بزنید. طوری که بشه دوباره اون شرایط را تست کرد.
    بنده خودم دو نوع ماژول را در شرکت با دستگاه اسپکتروم آنالایزر تست کردم و نتایج زیر بدست آمد:

ماژول 1:

نتیجه تست:

توان ماکزیمم برابر 19.1dbm

ماژول 2:

نتیجه تست:

توان ماکزیمم برابر 17.4dbm

پس ماژول شماره 1 توان بیتشر تولید میکند.
    در تست های عملیاتی هم حتما نوع تغذیه و پترن آنتن مهم میباشد. بنده تا حدود 1کیلومتر در فضای باز از ماژول شماره 1 و تا حدود 500متر از ماژول شماره 2 جواب گرفتم. باید اشاره کرد در محیط شهری به دلیل وجود موانع بسیار افت در این فرکانس بالا میباشد و برد تا زیر 100 وحتی چند متر هم میتواند کاهش پیدا کند.
    جدیدا یک ماژول جدید هم پیدا کردم یه سر به این سایت بزنید:
    nRF24L01P USB Serial Module
    یا
    RFxPower

14. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال mohammadne آواتار ها
    نام
    محمد پورخلیلی
    تشکر شده 214 بار در 132 پست

با سلام من از ماژول های تقویت شده تایوانی تا 2 کیلومتر در دید هم با سرعت انتقال داده 40 کیلوبایت بر ثانیه جواب گرفتم همینطور با ماژول تقویت شده ایرانی که الان دیگه تولید نمیشن بعد از 100 متر نرخ انتقال دیتا از 40kb/s به 6kb/s رسید و بعد از 700 متر به کلی محو شد. پس تست با دستگاه اسپکتوم انالیزر نمیتونه بیانگر انتقال صحیح دیتا و برد ماژول باشه

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mohammadne برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 8 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
    با سلام من از ماژول های تقویت شده تایوانی تا 2 کیلومتر در دید هم با سرعت انتقال داده 40 کیلوبایت بر ثانیه جواب گرفتم همینطور با ماژول تقویت شده ایرانی که الان دیگه تولید نمیشن بعد از 100 متر نرخ انتقال دیتا از 40kb/s به 6kb/s رسید و بعد از 700 متر به کلی محو شد. پس تست با دستگاه اسپکتوم انالیزر نمیتونه بیانگر انتقال صحیح دیتا و برد ماژول باشه
    توان خروجی را با دستگاه اسپکتروم اندازه گیری میکنن.
    امکانش هست کد موردنظرتون را بزارید ما هم تست کنیم. بعد شما با ack فعال به این برد رسیدین؟ آنتنهاتون چی بودن؟

18. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری

نقل قول نوشته اصلی توسط kavir نمایش پست ها
    این دو مدل بود که الان 35 تومنی به اسم چیپ اورجینال هست و و اون 50 متری که شما میگین قطعا بیشتر جواب میده

یک عکس ازش بدین اسپارک فان تهران نیست جنسش به سادگی بشه خرید و قیمتش خیلی خیلی بالاتر از مدلهایی که توی ایران هست
    بردی که مشتریان به ما گفتن برای معمولی اورجینال : 15-30 متر و تقویت شده 500-700 متر ولی شخصا تا حالا تست نکردم غیر اورجینال چینی هم حدودی 15 متر یکی از مشتریان می گفت بردش بوده ولی خطای ارسال داشته
    شما که امتحان نکردید چرا ادعا می کنید آقای زارعی؟
    یعنی این همه دوستان و خودم که چند ماژول از کویر و جاهای دیگه خریدیم و انواع تستها رو انجام دادیم و وقت و ابرو مون رو گذاشتیم رو ادعاهای سایت جنابعالی، همه دروغ میگیم و شما درست می فرمایید که اصلن تست نکردین؟
    فقط در سایتتون ادعا کردین با برد 1000 متر و فلان و ...
    آیا پاسخگوی زیانی که به دوستان زدید هستید؟

20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mansoory برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری

نقل قول نوشته اصلی توسط beroz نمایش پست ها
    یکم عجیبه که تونستین ۵۰۰ متر جواب بگیرید احتمالا یک جایی دارین اشتباه میکنید چون وقتی فرستنده شما از مدل ۸۵۰۰ تومانی هست در بهترین شرایط حداکثر میتونید تا ۲۰۰ متر ارسال داشته باشید و فرقی نمیکنه که گیرنده شما از چه مدلی باشه
    چون گیرنده هرچقدر هم برد داشته باشه هیچ تاثیری روی برد فرستنده نداره و حداکثر برد شما بر اساس برد ماژولی که کمترین برد رو داره خواهد بود
    درسته
    علتش و فهمیدم.
    علت این بود که من در برنامه تست اولیه داده ها رو بطور متناوب هر یک ثانیه مثلا 20 پاکت ارسال میکردم و متوجه از بین رفتن اطلاعات نمی شدم چون از سیگنال ack استفاده نمیکردم و داده ای از گیرنده به فرستنده برگشت داده نمیشد. ولی برد اصلی رو که ساختم وبرنامه اصلی رو نوشتم که در اون لازم بود دو ماژول باهم در ارتباط باشن و گیرنده سیگنال تایید رو که ack هست به فرستنده ارسال کنه که یعنی داده رو گرفتم. اینجابود که فهمیدم داده ها از بین میره و برد واقعی ماژول بسیار کمه...
    بابت همه اطلاعات غلطی که دادم از همه عذرخواهی میکنم

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط arsensp نمایش پست ها
    سلام
    من تا الان حدود شش ماه میشه که با این مدل ماژول ها در گیر هستم و با تست های زیادی که زدم خیلی چیز ها دستگیرم شده
    نتیجه اول - این ماژول ها به خاطر فرکانس کاریشون رفتار فوق العاده خطی ( دایرکشنالی ) دارند و الزاما باید توی یک خط باشند ( البته این قضیه مختص nrf نیست و تمام ماژول های بالای گیگ این رفتار را از خودشون بروز میدن و بسته به توان خروجی محدوده پوششی اونها تغییر میکنه )
    نتیجه دوم - جهت حرکت امواج توی این فرکانس رو به بالاست و هرچی که از فرستنده دور بشید باید ارتفاع گیرنده بیشتر بشه تا دیتا درست دریافت بشه )
    نتیجه سوم - امواج توی این سری از ماژولها همونطور که گفتم فوق العاده دایرکشنال هستند و انحراف از مسیر باعث خطای زیادی میشه اما نکته مهم اینه که این امواج بسیار بدرفتارند و همواره تغییر جهت میدن ( فکر کنم به خاطر شرایط جوی باشه ) بنابر این هیچ وقت نمیشه توی محل های ثابت روشون سرمایه گذاری کرد.
    نتیجه چهارم - توی فرکانس های بالای گیگ تلفات انتشار بسیار محسوس هستش و در مقایسه با فرکانس های زیر گیگ بسیار قابل توجه
    نتیجه پنجم - چیپ تمام این ماژول های nrf یا تایوانی و یا چینی هست و تقریبا به ندرت مدل فنلاندی اون گیر میاد و اگر هم گیر بیاد بسیار گرونه ( یکی از همکارای من سال 85 اونا را به قیمت 18 دلار وارد کرده بود (با احتساب دلار 1000 تومانی ) )
    نتیجه ششم - آنتن هایی که روی همون مدل های تایوانی ( اصلی ) وجود داره تقریبا به صورت سمبلیک هستش و فقط نقش یک مدار LC را برای تامین امپدانس 50 اهم برای مدار را بازی می کنه و وجودش به عنوان آنتن هیچ تفاوتی با یک تکه چوب برای مدار نداره
    نتیجه هفتم - من از این ماژول ها توی یه خط مستقیم 150 متر جواب گرفتم اما باید دقیقا روبروی هم باشند
    نتیجه هشتم - وقتی ماژول روی برد سوار میشه ( البته برا من اینجور بود چون مدارام همشون پلیگان دارن و چاپ سبز هم نیستند ) بردشون کم میشه و این هم به خاطر وجود فلز اطرافش هست که احتمالا به امواج جهت میده ( این مبنای علمی نداره و تجربی دارم میگم )
    نهایتا اینکه درسته که این ماژول ها تا برد 150 تا 200 متر را جواب میده اما اصلا برای این برد مناسب نیست و برد مطمئن اونها نهایتا 20 تا 30 متر هستش و این به اصل و یا چینی بودنش ارتباطی نداره و دقیقا ربطش به توان خروجی اون هست ( همواره توصیه میشه که هیچوقت از حداکثر توان ماژول استفاده نشه چون ممکنه توان بازگشتی ( در صورت فقدان آنتن ) باعث آسیب دیدن ماژول بشه و تمام تولید کننده ها برای اطمینان از عملکرد به فرض اگر توان نهایی 0dBm باشه 6 یا 10 dBm از اون کم میکنن و تست میزنن برد نهایی که از این تست حاصل میشه در واقع برد مطمئن ماژول توی حداکثر توان خواهد بود )

موفق باشید
    سیگنال WIFI هم در همین رنج قرار داره ولی چرا مشکلاتی که فرمودین نداره و اینهمه موبایل و غیره با این فرکانسها بدون مشکل کارمیکنند (3g wifi wimax...) ???

22. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    سعید رحیمی نژاد
    تشکر شده 25 بار در 13 پست

سلام دوستان
    من از این ماژول دو تاخریم (قیمت هر ماژول 5 هزار تومان) ولی هنوز وقت نکردم تست کنم و مطالب رو که خودم خیلی نا امید شدم
    اگه جسارت نباشه می خوام چند تا مطلب رو بیان کنم
    من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد الکترونیک هستم(انشاالله این ترم دیگه پایان نامه ام رو دفاع می کنم) طبق مطالعاتی که در درس فرکانس بالا (RF) داشتم، این فرکانس یعنی 2.4 گیگ خیلی حساسه می دونید چرا چون که تو این فرکانس یک میلیمتر سیم از خودش خاصیت سلفی یا خازنی نشون میده و اگه آنتن خوب طراحی نشده باشه موج برگشتی خواهیم داشت و تداخل سازنده و ویرانگر، و در نتیجه موج تضعیف میشه حتی موج برگشتی باعث تضعیف ترانزیستورهای لایه آخر (تقویت کننده قدرت مدار) میشه که البته این ترانزیستورها در این ماژول داخل چیپ هستش برای همینه که بعضی از دوستان میگن بعد از مدتی برد ماژول کاهش پیدا میکنه پس طراحی آنتن مهمه.همونطور که متوجه شدید فرکانس بالا واقعا حساسه (از یک گیگ به بالا این دردسر ها رو داره)
    و بعضی از دوستان این ماژول رو با wifi و bluetooth مقایسه کردند در این مورد هم بگم که طراحی چیپ مورد توجه است نه فرکانس 2.4 گیگاهرتز ما نمی دونیم که این چیپ ها واقعا با کیفیت هستن یا نه ، درسته میگیم فرکانس 2.4 گیگ حساسه ولی با طراحی های خوب و دقیق میشه با این فرکانس به خوبی کار کرد.
    ویرایش توسط saeidsaeidsh : 12-08-2016 در ساعت 02:41

24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما saeidsaeidsh برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سعید رحیمی نژاد
    تشکر شده 25 بار در 13 پست

سلام
    یادم رفته بود یه چیزی بگم
    من تو نوشته های قبلی خوندم که این ماژول با باتری بهتر جواب میده تا برق DC شده فکر علتش این باشه که بعضی رگولاتور ها یه مقدار ولتاژ ac در خروجی دارن که باید با یه سلف سری حذفش کرد
    بنظرم می رسه حالا که ما این ماژول رو خریدیم و طبق مشخصاتش ایدال هم بنظر میرسه برای برد های کوتاه (ابعاد کوچک، ولتاژ کاری کم و مصرف توان پایین، قیمت پایین و ...) به فکر بهینه سازیش باشیم
    اولین چیزی که به نظر من می رسه شلید کردن این ماژوله، البته نه قسمت آنتنش که روی برده (البته اونایی که تقویت شده هستن و آنتن جداگانه دارن جدا) "شیلد آلومینیومی"
    چون من اکثر ماژول هایی که دیدم به غیر از قسمت آنتن شیلد شدن (وای فای ، بلوتوث و دیگر ماژولهایی که تو این فرکانس کار می کنن)
    البته به نظرم میرسه که این شیلد برای جلوگیری از تاثیرات منفی طولانی مدت این فرکانس بر روی ماژول هستش

26. تشکرها از این نوشته :

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123